Dovolujeme si Vás pozvat na naše tradiční už XII. genealogicko - heraldické matiné, které se uskuteční 3. 11. 2018, v Brně, Králově Poli v budově FIT VUT Brno, Božetěchova 2, bývalý kartuziánský klášter.

Program naleznete zde.

Další informace a přihlášku naleznete zde.

Upozorňujeme členy MGHS, že právě vyšla ročenka GHI 2017. Členové MGHS, z. s. mají možnost si ji vyzvednout u hospodářky společnosti v pondělí 11. 6. 2018 mezi 17 - 18 hod. během schůze výboru společnosti v restauraci Lužánka na rohu Lidické a Burešovy ulice (bývalý Szegedin). Brněnským členům a členům z nejbližšího okolí nebude ročenka zasílána poštou. K vyzvednutí bude pouze 11. 6., případně po telefonické dohodě s hospodářkou.
Upozronění pro členy! Vycházka do Miroslavi dne 6.10.2018 se z technických důvodů nekoná.


Upozorňujeme členy MGHS, že právě vyšla ročenka GHI 2017. Členové MGHS, z. s. mají možnost si ji vyzvednout u hospodářky společnosti v pondělí 11. 6. 2018 mezi 17 - 18 hod. během schůze výboru společnosti v restauraci Lužánka na rohu Lidické a Burešovy ulice (bývalý Szegedin). Brněnským členům a členům z nejbližšího okolí nebude ročenka zasílána poštou. K vyzvednutí bude pouze 11. 6., případně po telefonické dohodě s hospodářkou.
POZVÁNKA na valnou hromadu Moravské genealogické a heraldické společnosti, z. s., která se koná v úterý 20. února 2018 v 18 hod ve schůzovní místnosti Občanský klub - ÚMČ Brno - střed, Kounicova 43, Brno (prezence od 17,45h)
Pozvánku a program naleznete zde.

Návrh na zrušení členství těmto osobám MGHS, z. s.

Přinášíme seznam členských čísel členů MGHS, z. s. kteří nemají už delší dobu, minimálně 2 roky, uhrazen roční členský příspěvek a jsou tedy výborem společnosti navrženi podmíněně ke zrušení členství v naší společnosti, pokud neuhradí kompletně dlužné příspěvky do 31. 3. 2018.

Jedná se o tyto členy:
č. 262 Stříbro, č. 322 Letovice, č. 317 Tlučná, č. 236 Pardubice, č. 259 D. Břežany, č. 320 Brno, č. 332 Brno, č. 56 Brno, č. 86 Ostrava, č. 53 Praha, č. 36 Rychnov n. K., č. 319 Střítež u Č. Těšína, č. 66 Brno, č. 324 Veleň, č. 296 Čáslavice, č. 88 Galanta, č. 316 Olomouc, č. 38 K. Vary
Členský příspěvek činí od r. 2017 300Kč pro pracující, 200Kč pro důchodce, studenty do 26 let, v letech 2013 - 2016 činil členský příspěvek 280/ 140Kč.

Číslo účtu, kam můžete dlužné příspěvky zaslat je: 2900567191/2010 FIO Banka, variabilní symbol vaše členské číslo

Případné nesrovnalosti ve vašich platbách hlaste hospodářce MGHS, z. s. Dr. Arn. Vieweghové ihned: a.vieweghova_zavinac_seznam.cz

Výbor MGHS, z. s.

Plán činnosti MGHS na 1. pololetí 2018 naleznete zde.


Žádáme brněnské členy, aby si vyzvedávali GHI osobně na členských schůzích. Děkujeme.


Kurz Základy genealogie a čtení starého písma začne v sobotu 17.2.2018 v 9:30.
Více informací naleznete zde.


Pozvánka na vycházku

Ve čtvtrtek 25. 1. 2018 proběhne prohlídka výstavy "Káva Lamplota". Sraz v 15,30h před budovou Technického muzea v Brně, Purkyňova 105. Vede Dr. A. Vieweghová, odb. výklad Mgr. Hana Bartošová. Srdečně zveme všechny členy!

Upozornění: členské schůze spojené s přednáškou se nově konají ve schůzovní místnosti Občanský klub - ÚMČ Brno - Střed, Kounicova 43.
Dovolujeme si Vás pozvat na naše tradiční už XI. genealogicko - heraldické matiné, které se uskuteční 11. listopadu 2017 na FIT VUT Brno, Božetěchova 2, bývalý kartuziánský klášter.

Program naleznete zde.

Plán činnosti MGHS na druhé pololetí 2017 naleznete zde.


Je za námi další kurz genealogie a tudíž je potřeba se s vámi podělit o pár fotek z jeho průběhu. Opět se sešla skvělá a nadmíru šikovná skupinka nadšenců, kterým děkujeme nejen za pozornost a píli v průběhu celého kurzu, ale také za krásné překvapení na jeho konci... :-) Děkujeme také Mgr. Josefu Vobornému za velmi zajímavou exkurzi v Moravském zemském archivu, kde jsme byli tentokrát provedeni nejen po badatelně, ale i v depozitářích, kde jsme měli možnost vidět takové poklady jako např. zemské desky či zlatou bulu. 
P.S.: Další kurzy plánujeme na podzim!
Pozvánka na vycházku v sobotu 10.6.2017: Zámky na Zdounecku
Zapomenuté zámecké objekty s možnou částečnou prohlídkou a jiné památky.
Sraz v 9hod před zámkem ve Zdounkách. Návštěva památek v Koryčanech. Doprava vlastními vozy, koná se za každého počasí. Vede Dr. Arnošta VieweghováUPOZORNĚNÍ!!! Platba členského příspěvku na rok 2017
Vážení členové, prosíme o úhradu členského příspěvku.
Úhradu provádějte přes elektronické bankovnictví nebo hotově na únorové či březnové členské schůzi.
Roční členský příspěvek činí 300,- Kč pro pracující a 200,- pro studenty a důchodce.

účet FIO BANKA 2900567191 kód banky 2010 
variabilní číslo je Vaše členské číslo, která najdete na členské legitimaci.

K identifikaci platby také můžete napsat do zprávy pro příjemce Vaše jméno a příjmení.
Termín úhrady členského příspěvku od 1. ledna 2017 do 31. března 2017. Pokud neuhradíte příspěvek, neobdržíte bohužel časopis GHI 2016.Dne 18.1.2017 proběhne vycházka do Moravského zemského archivu v Brně: 
Možnosti bádání a seznámení s fondy a úkoly archivu. Přednáší Doc. PhDr. Bohumil Smutný, CSc. Sraz v 15 h před budovou MZA, Palachovo nám. 1, Brno. Vede: Ing. R. Vondráček.Dne 15. 3. 2017 proběhne komentovaná prohlídka expozice věnované 200. výročí založení Moravského zemského muzea Brno. Sraz v 15 h před Dietrichsteinským palácem, Zelný trh 8, Brno. Vede: Ing. R. Vondráček. Komentář Mgr. E. Pánková


Plán činnosti MGHS na první pololetí 2017 naleznete zde.


Upozornění pro členy: členské schůze MGHS, z.s., se od ledna 2017 konají v Občanském klubu - ÚMČ Brno - střed, Starobrněnská 15, přízemí vpravo, ve stejném čase (od 18 hod.).


Další sobotní kurz Základy genealogie a čtení starého písma začne 25.2.2017. Zájemci si mohou psát o přihlášku a bližší informace na kurzy_zavináč_mghs.cz.


Upozorňujeme členy MGHS na možnost vyzvednout si GHI v době konání Matiné dne 12. 11. 2016 v budově FIT VUT Brno, Božetěchova 2.


X. genealogicko-heraldické matiné - program


Moravská genealogická a heraldická společnost v Brně, z.s.
Brno- Královo Pole, Tyršova 14, 612 00

Vás zve na

X. genealogicko - heraldické matiné

se zaměřením na heraldickou symboliku funerálních předmětů a obřadů


Matiné se uskuteční v sobotu 12. listopadu 2016, v Brně, Králově Poli v budově FIT VUT Brno, Božetěchova 2, bývalý kartuziánský klášter, začátek v 9,30


PROGRAM

Uvádíme přednášející v abecedním pořadí a konkrétní podobu určíme podle časových možností jednotlivých účastníků.
Frederik Federmayer : Neznáma náhrobna doska Hanse Laussera v Bratislave a jej genealogicko-heraldická identifikácia
Jiří Hanáček: Zmizelé funerální památky
Milan Hlinomaz: K erbům na opatských sepulkráliích v českých zemích do 18. století
Martina Hrdinová: Hedvábná a papírová mortuaria ze Stredoslovenského muzea v Banské Bystrici
Pavel Holub: Náhrobní kameny v archiváliích Státního okresního archivu v Pelhřimově
Michal Kubica: Budování míst posledního odpočinku jako příklad společenského etablování vybraných rodů Rakouského Slezska v 19. století
Maroš Mačuha: Cintoríny a hroby podomových obchodníkov - šafraníkov v Turčianskej stolici
Iva Maloušková: Funerální kultura rodu Stolberg-Stolbergů
Karel Müller: Erbovní vývody na šlechtických náhrobnících Moravy a českého Slezska
Oldřich Pakosta: Erbovní výzdoba náhrobku plukovníka Michaila Fedoroviče Frolova na hřbitově u kostela sv. Anny v Litomyšli
Karel Skoumal: Aplikace symboliky Dračího řádu na náhrobcích
Petr Sychra: Funerální památky rodu Salm-Reifferscheidt-Raitz : Rodinný hřbitůvek ve Sloupě a zámecká kaple v Rájci-Jestřebí
Přednášejícím je k dispozici potřebná audiovizuální technika k prezentaci. Délka prezentace 15 – 20 minut, diskuze bude hned po příspěvku. Začátek v 9,30hod. V 10,45h – 11,00h přestávka, oběd 12,30h – 13,30h, konec a zhodnocení cca 16,30hod. K dispozici jsou automaty na občerstvení a nápoje a blízká restaurace.

Za přípravný výbor
Prof. PhDr. Tomáš Krejčík, CSc., předseda MGHS

Akce se koná za finanční podpory MČ Brno - Královo Pole.

Aktuality
Dovolujeme si Vás pozvat na naše tradiční už X. genealogicko - heraldické matiné, které se uskuteční 12. listopadu 2016 na FIT VUT Brno, Božetěchova 2, bývalý kartuziánský klášter. Zahájení v 9h.

Tématem je: Heraldická symbolika funerálních památek, předmětů a obřadů.

Akce se koná za finanční podpory MČ Brno - Královo Pole.

Členská schůze MGHS se koná ve středu 21. 9. 2016 od 18 hod. ve velké zasedací místnosti zastupitelstva MČ v budově Úřadu městské části Brno - Královo Pole.

Součástí schůze bude přednáška PhDr. Jitky Sedlářové
Karel von Reichenbach (1788 - 1869) - osudy blanenské osobnosti ve službách hrabat Salmů

Podzimní sobotní kurz Základy genealogie a čtení starého písma začne 1.10.2016. Zájemci si mohou psát o přihlášku a bližší informace na kurzy_zavináč_mghs.cz.

Koukejte, jakou mají radost! :) V pátek jsme s našimi kurzisty navštívili Moravský zemský archiv v Brně, tímto děkujeme Mgr. Lucii Křížové za zorganizování a Mgr. Josefu Vobornému za zajímavou exkurzi, která byla perfektní tečkou za naším prvním letošním kurzem. Exkurze byla zakončena předáním osvědčení o absolvování kurzu. Návštěva MZA je samozřejmě součástí i následujícího kurzu, který začíná 30. 4. 2016.

16.2. proběhla valná volební hromada MGHS. Byl zvolen výbor a předáno čestné členství Doc. PhDr. Bohumíru Smutnému a čestné předsednictví PhDr. Ivanu Štarhovi.

Dovolujeme si Vás pozvat na naše tradiční už X. genealogicko - heraldické matiné, které se uskuteční počátkem listopadu 2016, (některou sobotu) v Brně, Králově Poli.
Přihlášku naleznete zde.

Akce se koná za finanční podpory MČ Brno - Královo Pole.

Do sekce Knihovna byl vložen aktualizovaný seznam knih a časopisů.

Od května 2015 je znovu v provozu naše spolková knihovna! Sídlí v Brně - Žabovřeskách a novou knihovnicí se stala Petra Banovská, kterou můžete kontaktovat na e-mailu knihovna_zavináč_mghs.cz. Knihy jsou k dispozici všem členům MGHS, kteří mají zaplacen členský poplatek.


Návrh nových stanov MGHS, z. s. je k nahlédnutí zde.
matine POZVÁNKA na valnou hromadu Moravské genealogické a heraldické společnosti, z. s., která se koná v úterý 16. února 2016 v 18 hod v zasedacím sále ÚMČ Brno, Královo pole, Husitská 1 (prezence od 17,30h)
Pozvánku a program naleznete zde.

S lítostí oznamujeme, že dne 10. 1. 2016 zemřel čestný člen výboru Moravské genealogické a heraldické společnosti Ing. Zdenko G. Alexy. Čest jeho památce.
Parte zobrazíte zde.

Upozorňujeme, že lednová členská schůze se nekoná.


Plán činnosti MGHS na první pololetí 2016 naleznete zde.


Karel Dvořák Dne 2. 1. 2016 nás navždy opustil dlouholetý člen výboru Moravské genealogické a heraldické společnosti v Brně (člen MGHS od r. 1984, člen výboru MGHS od r. 1989) Ing. Karek Dvořák, genealog a heraldik, dlouholetý garant kurzů genealogie MGHS. Čest jeho památce.
Parte zobrazíte zde.

matine Moravská genealogická a heraldická společnost v Brně si Vás dovoluje pozvat na Matiné 2015 Genealogie v kontextu národních dějin které se koná v sobotu 7. 11. 2015 od 9,00 hod. v budově Fakulty informačních technologií VUT v Brně, Králově Poli, Božetěchova 2 v sále refektáře bývalého kartuziánského kláštera (tramvaj od hl. nádraží č. 1 a 6, vystoupit na zastávce Královo Pole – Semilasso)
Celou zprávu naleznete zde.
Program naleznete zde.

Louda Dne 1. září 2015 zemřel v Olomouci plk. v. v. Jiří Louda, PhDr. h. c., čestný předseda Moravské genealogické a heraldické společnosti a člen dalších heraldických společností. Za svého pobytu ve Velké Britanii v době 2. světové války jako příslušník získal lásku k heraldice a navázal celoživotní kontakty s anglickými heraldiky. V jeho heraldickém díle se spojovala hluboká akribie s velkým výtvarným nadáním.
Celou zprávu naleznete zde.

chromy chromy Pamětní deska heraldika a genealoga v Benešově

Město Benešov odhalilo 2. března 2015 pamětní desku heraldiku a genealogu, ale taky svému dlouholetému starostovi - Ing. Mojmíru Chromému - který nás opustil před 10 lety. Deska je umístěna na domě kde žil na Husově nám. 581. Asi to bude teprve třetí pamětní deska, odhalená zasloužilé osobnosti z našeho oboru heraldiky a genealogie, po Augustu Sedláčkovi a Josefu Pilnáčkovi. Ing. Mojmír Chromý byl čilém styku i s brněnskými členy Moravské genealogické a heraldické společnosti v Brně a jako rodák z Třebíče rád na Moravu a do Brna mezi členy MGHS jezdil. Ke vzpomínce na desáté výročí úmrtí přetiskujeme zprávu o odhalení pamětní desky v Benešově z časopisu Obnovená tradice č. 51.

Soubor fotografií z odhalení pamětní desky je přístupný na http://benesovsky.denik.cz/galerie/odhalovani-pametni-desky-na-dome-mojmira-chromeho.html?mm=5906693

Mezi fotografovanými vyniká Hugo Mensdorff - Pouilly při krátkém proslovu a operní herečka Soňa Červená.

Výbor MGHS

Členská schůze MGHS se koná v úterý 14. 04. 2015 od 18 hod. ve velké zasedací místnosti zastupitelstva MČ v budově Úřadu městské části Brno - Královo Pole.


Pozvánka na společnou akci Moravské genealogické a heraldické společnosti v Brně a Sdružení monarchistů v Brně, která se uskuteční ve čtvrtek 11. června 2015. Sraz v 15,45h před budovou Moravského zemského muzea.
pozvanka pdf


Pozvánka na výstavu historických pečetí ze soukromé sbírky pana Libora Kratochvíla a současně největší sbírky pečetí v ČR „Šlechtická poselství” a výstavu (o iniciativách české šlechty v době nacistické okupace), z projektu autora Jana Drocára.
pozvanka pdf


Důležité upozornění:

Stále hledáme členy ochotné zapojit se do práce výboru MGHS.

Moravská genealogická a heraldická společnost zřídila pro spolkové účely nový účet u FIO banky číslo 290 056 719 1 / 2010.
Členské příspěvky posílejte pouze na tento nový účet!


Moravská genealogická a heraldická společnost zřídila pro své příznivce účet na Facebooku pod jménem https://www.facebook.com/mghsbrno

Každou třetí středu v měsíci se koná další schůzka Gen-party v obvyklém čase 16 - 18 hodin v salonku Restaurace U Malchrů - Brno, Židenice – Vančurova č. 1 od 16 h. do 18 h. Zastávka MHD Dělnický dům – tramvaj č. 9.